OGÓRKI MAŁOSOLNE (KLASYCZNE)

przez | 28 maja 2015

ogorki malosolne 2

Co jest najtrudniejsze w przygotowaniu ogórków małosolnych? …czekanie 🙂 Poza tym wszystko jest bardzo proste. Chociaż warto pamiętać o dwóch rzeczach mających wpływ na to, czy ogórki będą udane. Po pierwsze ważne, żeby wybrać dobrej jakości ogórki, najlepiej małe i twarde. Po drugie ogórki ustawiamy pionowo, ciasno wypełniając przestrzeń pomiędzy nimi, w ten sposób powstaje więcej kwasu mlekowego, pozytywnie wpływającego na nasz organizm. Więc do dzieła, a po trzech dniach będziemy chrupać pyszne, jędrne i orzeźwiające ogórki małosolne własnej roboty 🙂

ogorki 1

Przepis:
1 kg ogórków gruntowych
1,5 litra wody
3 łyżki soli
2-3 gałązki kopru
3 duże obrane ząbki czosnku

Małe, twarde ogórki dokładnie myjemy. Gałązki kopru o jak najdłuższych łodygach łamiemy na kawałki o długości około 10 cm. Czosnek kroimy na grube plastry. Gotujemy wodę, do wrzątku wsypujemy sól i rozpuszczamy. Na dnie wyparzonego wrzątkiem naczynia najlepiej kamionkowego układamy kilka kawałków kopru i kilka plastrów czosnku. Następnie układamy w nim ogórki, stawiając pionowo, całkowicie, ciasno wypełniając dno. Między nie wkładamy gałązki kopru, plasterki czosnku, jeśli się zmieści układamy drugą warstwę ogórków z koprem i czosnkiem. Całość przykrywamy resztą kopru i czosnku, zalewamy ogórki wodą z solą tak, by całkowicie je przykryła. Ilość wody zależy od naczynia, którego używamy, ale 1,5 litra na 1 kg ogórków powinno wystarczyć. Przykrywamy ogórki talerzykiem, by nie wystawały ponad zalewę i odstawiamy na dwa lub trzy dni w zacienione miejsce (najlepiej w temperaturze około 20 stopni). To jest klasyczny przepis, więc nie dodaje się innych dodatków poza koprem i czosnkiem, ale oczywiście można wzbogacić smak liśćmi porzeczki lub korzeniem chrzanu.

Jeden komentarz do „OGÓRKI MAŁOSOLNE (KLASYCZNE)

  1. Joanna

    Małosolne lubię najbardziej, mam jeszcze swojskie kiszone ale mimo to nie mogę się już doczekać tych małosolnych takich jednodniowych:)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *